תקלות נפוצות בהתחברות לשרתי לינוקס

הסבר זה מיועד לסטודנטים וסגל במחלקה למדעי המחשב ובמחלקה למתמטיקה

לא מצליח להכנס לשרת.

  1. ראשית יש לבדוק אם פרטי ההתקשרות נכונים – שם וסיסמה.
  2. נסיונות חזור ונשנה בפרק זמן קצר להכנס לחשבון
  3. לפעמים נשארים תהליכים שלכם בשרת, מספר התהליכים למשתמש הוא מוגבל, במקרה של חריגה תמנע הכניסה של המשתמש לשרת (Server refused to start shell/command). במקרה זה יש לבקש מצוות התמיכה. כדי למנוע מצב כזה, יש לבדוק מידי פעם את התהליכים הרצים על שמך עם הפקודה ps -u $USER ו"להרוג" תהליכים לא רצויים באופן פרטני עם הפקודה kill או באופן גורף ע"י הפקודה pkill -u $USER. (אם לאחר בדיקה חוזרת יש תהליכים שלא היו צריכים להשאר בחיים, אפשר ל"הרוג" אותם ע"י pkill -KILL -u $USER או ב"סיכול ממוקד" ע"י kill -KILL processid).
  4. שגוייה חוזרת ונשנית תגרום לחסימת הכניסה מאותו מקור למשך כמה דקות (Network error: connection timeout). הדבר נעשה כאמצעי אבטחה למנוע עד כמה שאפשר נסיונות פריצה לחשבונות.

אני נשאל שוב ושוב להזין את ה-verification code בהתחברות לשרת

הקוד מתחלף כל 30 שניות, קוד שלא עבד פעם אחת, נפסל ואין להשתמש בו שוב, לכן יש להמתין עד להחלפת הקוד ב-authenticator ולהזין שוב.

יש לוודא שהתאריך והשעה מדוייקים במכשיר שמריץ את ה-authentication.

כ"כ יש לוודא שאין לכם גירסה ישנה של Mobaxterm, ראינו קשיים בהתחברות בגרסאות ישנות. בתפריט הראשי של התוכנה יש להכנס ל-Help וממנו ל-Check for updates.


העתקת קובץ ב-mobaxterm נעצרת לאחר 0% ואינה ממשיכה.

תופעה זו קורה אם שם הקובץ הוא בעברית או אם שם אחד מהתיקיות המכילות אותו היא בעברית (בפרט אם שם המשתמש במחשב הוא בעברית). התקלה דווחה לחברה אשר תקנה את הבאג בגרסת preview שאיננה הגרסה הרישמית. לבחירת המשתמש להתקין אותה או לעבור ל-ssh client אחר.


אין תגובה – timeout

זו נגרמת בגלל חוסר תקשורת. יתכן שהבעיה היא בשרת או ברשת האוניברסיטאית – במקרים אלו יש להניח שהדבר יטופל, אך בהחלט יתכן שהבעיה היא במחשב של המשתמש או ברשת שלו, על המשתמש לבדוק זאת.


מודיע Access denied ומבקש סיסמה

כנראה שהוחלפה סיסמה במערכות האוניברסיטה והסיסמה השמורה ב-mobaxterm איננה תקיפה יותר. צריך להקליד את הסיסמה המעודכנת ולהקיש enter.


לא מראה דבר כשמקלידים סיסמה

זה תקין שאין חיווי (לא רואים דבר) כשמקלידים את הסיסמה לשרת.