תקלות נפוצות בהתחברות לשרתי לינוקס באמצעות MobaXterm

הסבר זה מיועד לסטודנטים וסגל במחלקה למדעי המחשב ובמחלקה למתמטיקה

לא מצליח להכנס לשרת.

 1. ראשית יש לבדוק אם פרטי ההתקשרות נכונים – שם וסיסמה. שם המשתמש של ESC נמצא באינבר, הסיסמה היא הסיסמה של אינבר שמשמשת לכל המערכות הבר אילניות.
 2. התחברות שגוייה חוזרת ונשנית תגרום לחסימת הכניסה מאותו מקור למשך כמה דקות (Network error: connection timeout). הדבר נעשה כאמצעי אבטחה למנוע עד כמה שאפשר נסיונות פריצה לחשבונות.
 3. לפעמים נשארים תהליכים שלכם בשרת, מספר התהליכים למשתמש הוא מוגבל, במקרה של חריגה תמנע הכניסה של המשתמש לשרת (Server refused to start shell/command). במקרה זה יש לבקש סיוע מצוות התמיכה. כדי למנוע מצב כזה, יש לבדוק מידי פעם את התהליכים הרצים על שמך עם הפקודה ps -u $USER ו"להרוג" תהליכים לא רצויים באופן פרטני עם הפקודה kill או באופן גורף ע"י הפקודה pkill -u $USER. (אם לאחר בדיקה חוזרת יש תהליכים שלא היו צריכים להשאר בחיים, אפשר ל"הרוג" אותם ע"י pkill -KILL -u $USER או ב"סיכול ממוקד" ע"י kill -KILL processid).

אני נשאל שוב ושוב להזין סיסמה ו-verification code בהתחברות לשרת מרחוק

 1. הקוד מתחלף כל 30 שניות, קוד שהוזן פעם אחת, נפסל ואין להשתמש בו שוב, לכן יש להמתין עד להחלפת הקוד ב-authenticator ולהזין קוד חדש בהתחברות.
 2. יש לוודא שהתאריך והשעה מדוייקים במכשיר שמריץ את ה-authentication. וודא/י שהתאריך, הזמן, והגדרת איזור הזמן ושעון קיץ מעודכנים ונכונים, רצוי שיהיו אוטומטיים.
 3. יש לוודא באפליקצית ה-authenticator שנעשה שימוש במפתח הפקולטטיבי, אם שמו לא שוכתב הוא צריך להקרא mfa@esc.biu.ac.il. לא להתבלבל עם המפתח האוניברסיטאי (אם הוא קיים).
 4. יש לוודא שהסיסמה נכונה, אפשר לעשות זאת ע"י כניסה לאתר אינבר וכדומה.
 5. תמיד כשמתבקשים להכניס סיסמה (password או password for vpn.esc.biu.ac.il) יש להזין את הסיסמה של אינבר, וכאשר מתבקשים להכניס verification code יש להזין את הקוד מאפליקצית ה-authenticator. אין להחליף ביניהם!
 6. יתכן שהתוכנה מנסה להתחבר עם סיסמה שמורה שכבר איננה תקיפה. יש להכנס להגדרות settings > general > MobaXterm password management ולמחוק את כל הסיסמאות, או על כל פנים, את זו שנראית לכם חשודה. בהתחברות הבאה לאחר הזנת הסיסמאות תתבקש לשמור אותם, עשה זאת (אם מדובר במחשב אישי שרק אתה משתמש בו).
 7. כ"כ יש לוודא שאין לכם גירסה ישנה של MobaXterm, נצפו קשיים בהתחברות בגרסאות ישנות. בתפריט הראשי של התוכנה יש להכנס ל-Help וממנו ל-Check for updates.

העתקת קובץ ב-MobaXterm נעצרת לאחר 0% ואינה ממשיכה.

תופעה זו קורה אם שם הקובץ הוא בעברית או אם שם אחד מהתיקיות המכילות אותו היא בעברית (בפרט אם שם המשתמש במחשב הוא בעברית). התקלה דווחה לחברה אשר תקנה את הבאג בגרסת preview שאיננה הגרסה הרישמית. לבחירת המשתמש להתקין אותה או לעבור ל-ssh client אחר.


אין תגובה – timeout

 1. תקלה זו נגרמת בגלל חוסר תקשורת. יתכן שהבעיה היא בשרת או ברשת האוניברסיטאית – במקרים אלו יש להניח שהדבר יטופל, אך בהחלט יתכן שהבעיה היא במחשב של המשתמש או ברשת שלו, על המשתמש לבדוק זאת.
 2. אם ההתחברות היא מחוץ לאוניברסיטה או מהרשת האלחוטית, יש לבדוק שהוגדר SSH gateway (jump host) ב-session.

מודיע Access denied ומבקש סיסמה

כנראה שהוחלפה סיסמה במערכות האוניברסיטה והסיסמה השמורה ב-MobaXterm איננה תקיפה יותר. צריך להקליד את הסיסמה המעודכנת ולהקיש Enter.


לא מראה דבר כשמקלידים סיסמה

כאשר נתבקש להזין סיסמה בתוך חלון של session, זה תקין שאין חיווי (לא רואים דבר) כשמקלידים את הסיסמה לשרת. אין לשכוח ללחוץ על Enter לאחר הזנת הסיסמה.